Általános információk
az energetikai tanúsításról

A elkészítés menete

1.
MEGRENDELÉS

Felvesszük megrendelését, időpontot egyeztetünk a szemléhez.

2.
FELMÉRÉS

Kb. 30 perc, előre egyeztetett időpontban.

3.
ELKÉSZÍTÉS

A vállalt határidőt előre pontosítjuk, ez általánosan 2-3 munkanap.

Energetikai osztályok

A rendelet 12 energetikai osztályt határoz meg, "A+++"-tól "I"-ig.

Az energetikai tanúsítvány energetikai osztályai

Jogszabály írja elő

Az energetikai tanúsítvány elkészíttetésének kötelezettségét jogszabály, pontosan a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet írja elő, ha az érintett ingalant eladják, bérbeadják, használatba veszik. Jó tudni, hogy nem kötelező az energetikai tanúsítvány több esetben, például nyaralókra, üdülőkre, befejezetlen épületekre.

Az energetikai tanúsítvány az ingatlan épületenergetikai állapotának szakszerű megállapítására szolgál, és a vásárlók megalapozottabb döntését hivatott segíteni az ingatlan kiválasztási folyamata során. Az Európai Unió klímastratégiájának megfelelően a minőségtanúsítási rendszer minden tagországban bevezetésre került a közelmúltban. Itthoni szabályozása a 176/2008. és a 9/2023. ÉKM rendeletekben történt meg.
A tanúsítvány segítségével a háztartási gépek értékeléséhez hasonló módon, egy referencia skálán ábrázolva tudhatjuk meg, mekkora lesz az ingatlan várható fogyasztása.

A dokumentum tartalma

A dokumentum három fejezetből áll, az első egy összesítő előlap, amely tartalmazza az építmény adatait (cím, helyrajzi szám, alapterület) és az elért besorolást. A második rész a besorolás eredményét meghatározó szerkezetek elemzése. A tanúsítványhoz készül egy korszerűsítési javaslat is, amely bemutatja, hogy mit és hogyan érdemes fejleszteni az épületen ahhoz, hogy jobb energiahatékonyságot érjen el.

Kiegészítő szolgáltatásként kérhető energetikai tanácsadás a tanúsítvány mellé. A kalkulációk alapján pontosan megbecsülhető az egyes korszerűsítések hatása a várható energiafogyasztásra. Viszonylag egyszerűen meghatározható például, hogy egy nyílászáró csere mekkora megtakarítást eredményez.

Mit kell megtekinteni a helyszínen?

Fel kell mérnünk az ingatlan alaprajzát, a nyílászárók méreteit, és általánosan minden lehűlő (külső) épületszerkezetet. Részletesen feljegyezzük a gépészeti rendszer paramétereit, a fűtési-, melegvíz készítési- és légtechnikai rendszerek jellemzőit. Ha rendelkezik bármilyen tervdokumentációval az építményről, akkor abba szeretnénk betekintést kérni, mert jelentősen segítheti munkánkat.

A tanúsításhoz kapcsolódóan általában nincs szükség műszeres vizsgálatokra, így nem is végzünk ilyet. Hőkamerás mérésre csak olyan esetben lehet szükség, ha valamilyen épületszerkezeti hiba forrását keressük: például hőhíd okozta penészesedés, hiányzó vagy sérült hőszigetelés. A tanúsításhoz szükséges műszaki paraméterek majdnem minden esetben szemrevételezéssel is azonosíthatók.

Energetikai korszerűsítési pályázathoz is szükséges

Ha indulni szeretne épületével valamilyen energetikai korszerűsítési pályázaton, szüksége lesz egy komplex energetikai számításra, amely a beruházás előtti és utáni állapotot hasonlítja össze. Ezeket a kalkulációkat csak jogosult tanúsító készítheti el, mivel ezek a pályázat legfontosabb műszaki dokumentumai. A megbízásokra egyedi árajánlatot adunk, amely az épület méretétől és a tervezett beruházás jellegétől függ.